Eesti tootedisain käib jätkusuutlikku rada
Selleaastase BRUNO tootedisaini auhinna kandidaatide seas leidub rõõmustavalt palju jätkusuutlikke ja ringdisaini rakendavaid töid. Nominentide tööde näitust saab näha Balti Manufaktuuris Disainiöö festivali raames 19-25.09.2022. Autasustamine toimub Eesti Disainiauhindade galal 23. septembril Balti Manufaktuuris. Kõikide konkursitöödega saab tutvuda siin.
Alljärgnev on valik auhinnale pürgivatest jätkusuutlikest toodetest:
Tootmisjääkidest valmistatud vaas/kasvulava
Tootmisjääkidest valmistatud vaasi/kasvulava kõik elemendid täidavad kindlat funktsiooni ning iga toode on taaskasutatud materjalidele omaselt unikaalne. Toodet saab kasutada aastaringselt, lisades katseklaasi erinevatest lilledest, okstest, kõrtest jmt kompositsioone. Silikaattelliste aukudesse või siis katseklaasidesse saab idanema panna seemneid, samas ka kasvatada maitsetaimi. Sobib kasutamiseks nii sise- kui välisruumides.
Biojäätmetest lill PALL
Jääkmaterjalid uue esemena ringlusse toov keskonnahoidlik lill PALL on valmistatud köögis tekkinud biojäätmete ja kasutatud kontoripaberi massist. Banaani, kartuli, apelsini, granaatõuna, mango, avokaado ja teised koored on kogutud ja kasutatud eraldi, andes seeläbi igale õiele tema biomaterjalile iseloomuliku tekstuuri, värvi ja lõhna. Lille varrena on kasutusel looduslikult kasvav kõrreline. Lill PALL on komposteeruv.
Taaskasutatud jäätmetest prügikoristus-KÄSI
Käsi on täielikult valmistatud kasutatud esemetest, taaskasutatud pudelikorkidest ja mööblitükkidest ning on mõeldud abivahendiks prügi kogumiseks koristustalgutel, looduses ja linnas. Nii viib toode prügi loodusest välja kaks korda. Käsi võimaldab noppida maast esemeid ilma kummardamata ning hoiab käed puhtad ja ohutud. Toodet saab kasutada ka kodus, et jõuda näiteks kõrgel riiulil hoiustatud esemeni. KÄSI töötati välja MTÜ Precious Plastic Estonia tööruumis, mis viib läbi plastireostuse teemalisi õpitubasid.
Süsinikunegatiivne Kiukivi
Kiukivi on süsinikunegatiivne tooteseeria, mis on tehtud kanepibetoonist – jätkusuutlikust ehitusmaterjalist, mis koosneb kanepipuistest, lubjast ja veest. Materjali saab disainielementides kasutada spetsiaalse pool-modulaarse meetodiga, mis võimaldab kuue tekstiilist lõike kombineerimisel luua erinevate kõrguste, mahtude ja funktsioonidega tooteid. Kiukivi ühendab materjaliteaduse ning low-end meetodi, kandes seeläbi kaasaegseid jätkusuutlikke väärtuseid. Kiukivide tegemiseks on juhend, mille alusel saab tooteid teha kohalikult ning luua globaalse võrgustiku kanepibetooni meistreid. Kanepitaim kasvab pea igas kliimavööndis ning on seeläbi laialdaselt kättesaadav toormaterjal.
Militaartelkidest valminud kollektsioon Telk
Projekt Telk on olnud pidevas arengus ning uusi tooteid on kollektsiooni lisandunud aastast 2013. Erinevate tooteseeriate tulemusel on Eesti Kaitseväe ja Kaitseväe Akadeemia maha kantud militaartelke tänaseks taaskasutatud juba paarisaja kilo mahus. 2020. aasta suvel valmis kollektsioon, millesse kuuluvad kimonolõikeline Telk jakk, bucket-lõikeline müts ning suurenenud kotimudel.
Seebialus ZEN
ZEN kannab endas enesekasvatuse ideed, et tarbiksime vähem, aga jätkusuutlikumaid ja kauem kestvaid tooteid, mis on oma disainikeelelt ajatud. ZEN seebialus propageerib klassikalise tükiseebi kasutamist, millel on kümme korda väiksem keskkonnamõju kui vedelseebil. Seebialus on valmistatud värvitust soodaklaasist. Klaasi materjal on ümber töödeldud kasutuselt kõrvaldatud 3Dlaseri toodetest (lasergraveeritud auhinnad, kingitused, meened). ZEN on osa 3Dlaseriga koostöös valminud upcycling tootearendusest, kus jäätmekäitluskavata väiksema väärtusega tootest disainitakse kõrgema väärtusega toode
Taaskasutatav pappkarp BOX kunstiteoste teisaldamiseks
Artproof BOX alustas teekonda ideega luua uus rakendus. Rakendus, mis annaks inimestele teada, kuidas tellida endale nende hämmastavaid puitkaste kunstiteoste jaoks. Projekti käigus saadi aru, et inimesed ei vaja rohkem puukaste. Kunstihuvilised vajavad midagi kergemat ja väiksemat. BOX kaalub 75% vähem kui puust kast, seda on lihtne ladustada, lihtne saata ja mis kõige tähtsam – lihtne taaskasutada.
Tootedisaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast väljapaistva toote või -tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena.