Eesti esimene e-poodide pakendiringluse süsteem Tango

Uudse e-kaubanduse pakendite ringlussüsteemi eesmärgiks on vähendada e-poodidest ostmisel tekkivate ühekordsete pakendijäätmete hulka. Süsteemiga liitunud e-kaupluste klientidel on võimalus tellida oma kaupa korduvkasutatavas pakendis ja saada pakendi tagastamise järel pandiraha tagasi. Tango tagastussüsteem loob võimaluse, et ühte karpi või kotti saab e-kaubanduses kauba saatmiseks kasutada kuni 50 korda.

E-kaubanduse pakendite ringlussüsteemi Tango ellukutsujad ning edasiarendajad on Eesti üht suuremat pakiautomaatide võrgustikku Smartpost haldav logistikafirma Itella Estonia ja roheidufirma Ringo Eco, mis on edukalt käivitanud sarnase tagastussüsteemi korduvkasutavate toidunõude valdkonnas.

Tango pilootfaasis paigaldati pakendite tagastuskastid 15 Itella Smartposti pakiautomaadi juurde üle Eesti, lähikuudel on kavas laiendada tagastuskastide võrgustik kõigi 257 Smartposti pakiautomaadi kõrvale. Tagastada saab Tango võrgustiku pandipakendeid. Neid pakuvad Eestis hetkel Low imPackPakoo ja Repack. Sobivate pakendite nimed on kirjas ka tagastuskastide peal.

Itella Estonia juhi Meelike Paalbergi hinnangul saadeti Eestis 2022. aastal e-poodidest klientidele pakiautomaatidesse umbes 12,4 miljonit pakki, millest suuremat osa pakendeid kasutatakse ainult üks kord. “Korduvkasutatavate pakendite kasutusele võtmine loob e-kaubanduse ettevõtetele võimaluse vähendada oluliselt valdkonna keskkonnaalast jalajälge,“ lausus Paalberg.

Tekstiilijäätmetest ringluspakendeid tootva ettevõtte Low imPACK asutaja ja tegevjuht Kaie Kaas-Ojavere märkis, et nende toodetud taaskasutatavad pakendid leevendavad korraga kahte keskkonna valupunkti: aitavad uue prügi teket vähendada ning taaskasutavad tekstiilitööstuses juba tekkinud jäätmeid.

Ringluspakendi kasutamiseks tuleb kliendil teha ost mõnes süsteemiga liitnud e-poes, kes võimaldab valida ostu sooritamise ajal korduspakendi või pakendab kõik oma saadetised selliselt. Ühe pakendi pandihind sõltub suurusest ja materjalist, jäädes 2 euro ringi. Tühja paki tagastamiseks ja pandiraha tagasisaamiseks tuleb tarbijal skaneerida pakendi pealt oma telefoni kaameraga QR koodi, täita tagastusankeet ning viia seejärel pakend Tango kogumiskasti. Kogumiskastide asukohad leiab siit. Pärast seda, kui pakendid on jõudnud Tango kogumispunkti, tagastatakse pandiraha kliendile. Kasutatud pakendid kogutakse kokku, kontrollitakse üle ja need lähevad kaupmeeste juurde uuele ringile.

Esimesed e-poed on pandipakendite süsteemiga juba liitunud, näiteks Ivo Nikkolo e-poodTeliaKaubamajaAmanjeda by Katrin KuldmaUltima Thule Galerii ning lasteriideid rentiv platvorm The Rewear Company.

VAATA KA: Eesti Disainikeskuse ringmajanduse “Kuidas?” vestlusringis kõnelesid Low imPACK ja Pakoo esindajad keskkonnasõbralike postipakendite väljatöötamise teekonnast. Vestlust saab järele vaadata siit.

//

Uudise allikas: itella.ee

Foto: Taavi Sepp / postimees.ee

Veel näiteid

Bepco – ühekordne veopakend on ajalugu

pakendid, ringdisain

Loe lisaks

V.O.H biolagunevad korgist reisikarbid

pakendid

Loe lisaks