Karin Raski käe all leidsid Borgi mööblikangad uue elu

Karin Raski bränd on ideaalne näide jätkusuutlikust ja aeglasest moest. Kevadel 2022 tõi moelooja koostöös Eesti maineka pehmemööbli tootja Borgiga välja kollektsiooni, milles mööblikanga jäägid leidsid kasutust kimonote, jakkide, keepide ja mantlite valmimises.

Kuidas te Borgiga üksteist leidsite?

Minu suureks rõõmuks võttis Borg eelmisel talvel minuga ise ühendust! Väikese eelloona olgu märgitud, et mõned aastad tagasi käisin uurimas, kuidas neil jääkidega olukord on ning tol hetkel neil midagi üleliigset polnud. Eelmiseks talveks aga oli neil paras ports ülejääke kogunenud ja valmis minu kaudu uuesti ringlusesse minema.

Kas mööblikangast disainides ja õmmeldes on midagi spetsiifilist (või keerulist), mida pidid arvesse votma?

Mööblikangaid olen tegelikult kasutanud varemgi ning mõnede minu valikus olevate toodete jaoks on mööblikangad suurepärased. Näiteks kimonolõikega sobivad tugevad kangad ilusti – varrukad jäävad skulptuurselt hoidma.

Fotod: Laura Nestor

Kas seda juhtub tihti, et ettevõte tuleb ise oma kangaülejääke pakkuma?

Ettevõtted tegelikult ise ühendust võtnud rohkem polegi, samas on aastate jooksul olnud päris palju eraisikuid, kes on kirjutanud-helistanud ning nende kangad on ärganud ellu nii mantlite, kleitide kui kimonotena.

Milline on sinu jaoks “ideaalne” kangajääk, millest eelistad oma kollektsioone luua?

Kõige ideaalsem oleks muidugi ilus murtud toonides villane kangas, millest jaguks vähemalt üheks mantliks. Katsun otsida looduslikke materjale – peenvillane, villane, viskoos. Aga vahetevahel ja erandkorras leiavad tee kollektsiooni ka erinevad litrid ning metallik-kangad.

Mis saab Sinu kangajääkidest (kui neid üldse tekib)?

Üritame järgida zero-waiste printsiipi ehk kasutada kogu kanga toote valmistamisel ära. Kui midagi jääb üle, siis enamasti ootele – ehk läheb järgmise toote juures vaja. Nagu õmblejatega ise naerame – siit saab taskukotid. Kui aga mõni kangas ootab ja ootab ning kasutust ei leia, siis olen andnud edasi noorte loovuskiirendile Vivita.

Fotod: Laura Nestor

Karin Raski looming: karinrask.com

Veel näiteid

WOX keskkonnasõbralike kolimiskastide renditeenus

pakendid, ringmajandus

Loe lisaks

Zero-waste disainer Anu Rieberg

ringdisain

Loe lisaks