Stella Soomlaisi teadlik ja kestlik materjalikasutus

Eesti nahadisainer Stella Soomlais lähtub kottide kujundamisel ringmajanduse põhimõtetest. Tema kontseptsioon hõlmab kottide valmistamisel selliste lõikemustrite kasutamist, kuhu saab sobitada ka teisi väiksemate kaupade lõikeid. Kui vana nahkkott tagastatakse, kuna see on vigastatud või pole seda enam vaja, saab seda hõlpsasti uute nahatoodete tootmiseks uuesti kasutada.

Teadlik materjalikasutus

Stella Soomlaisi kottide disainid on loodud nii, et neist jääks võimalikult vähe lõikusjääke. Tavatootmises on materjalikadu jäägina keskmiselt 20-25%, Stella Soomlais toodetel aga ainult 2-4%. Suuremaid nahatükke kasutatakse aksessuaaride valmistamisel (rahakotid, käepaelad ja võtmehoidjad). Väikesed tükid ärkavad ellu töötubades ja osa neist annetatakse käsitööringidele. Ettevõte püüdleb järk-järgult täielikult jäätmevaba tootmise suunal.

Round 2

Kottide disain lähtub Stella Soomlaisi poolt välja töötatud Round 2 põhimõttest. Lõiked on kavandatud selliselt, et lõikusjoonte sisse on võimalik paigutada väiksemate toodete lõiked. Seega, kui  kott määrdub ja seda pole võimalik enam puhastada või kui klient on lihtsalt oma kotist tüdinud, saab selle tagastada ning Stella Soomlais annab sellele uue elu Round 2 toodete näol.

Hooldus ja rent

Klientidele pakutakse ka kottide hooldusteenust ja võimalust kott tagastada, kui seda mingil põhjusel enam ei kasutata. Lisaks on kotte võimalik rentida, vähendades spetsiifilise otstarbega kottide ostusurvet. See on ka hea võimalus kotti enne ostu proovida, et teha läbimõeldud ostuotsus.

Stella Soomlais, foto: Estonian Design House

2020 Circular Fashion System Commitment

2017. aasta Copenhagen Fashion Summit’il kutsus Global Fashion Agenda moebrände üles allkirjastama 2020 Circular Fashion System Commitment’i, kiirendamaks valdkonna üleminekut ringsüsteemile. Stella Soomlais liitus allkirja andjatega ning sidus oma brändi järgmiste sihtmärkidega:

TEGEVUS 1: Ringmajanduslike disainistrateegiate rakendamine. Aastaks 2020 põhineb kõikide Stella Soomlais kottide disain ringsüsteemil, võimaldades hilisemat materjali taaskasutust uuteks toodeteks.

TEGEVUS 2: Kasutatud toodete tagastamise võimaluse suurendamine. Aastaks 2020 töötatakse välja toimiv süsteem, kuidas on võimalik meie kasutatud kotte meile tagastada, et neid uuele eluringile suunata.

Auhinnad

2020 Vastutustundliku Ettevõtluse Indeks, kuldtase
2020 Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum, sotsiaalse ettevõtluse eriauhind
2019 Vastutustundliku Ettevõtluse Indeks, hõbetase
2018 Vastutustundliku Ettevõtluse Indeks, pronkstase

Vaata lisaks: stellasoomlais.com 

//

Artikli allikad: stellasoomlais.com, looveesti.ee, ekja.ee

Veel näiteid

Neular on 100% taaskasutatud ja 100% taaskasutatav

ringdisain

Loe lisaks

KIRA jäätmetest valmistatud dressid ja jalatsid

ringdisain, ringmajandus

Loe lisaks